ISSA 2024: Živjeti zajedno

ISSA 2024 Plakat

Škola autonomije na Visu objavila bogat program za listopad

Od 4. do 9. listopada na otoku Visu održava se Škola autonomije. Brojne filozofe, književnike, umjetnike i raznovrsne praktičare okuplja godišnji događaj na temu Živjeti zajedno

„Kad saharski pijesak pretvori nebo iznad jadranskih otoka u žućkastu blejdranerovsku izmaglicu, a toplinski valovi više ne dolaze u valovima nego se trajno talože na obalama, više nam ne trebaju prognostičari da nam objasne što se događa.“

Tako počinje objava programa pod nazivom „Živjeti zajedno“ koji ISSA – Škola autonomije organizira od 4. do 9. listopada na otoku Visu, a sastojat će se od brojnih predavanja, performansa, diskusija, radionica, čitanja, atipičnih tura po otoku, radnih akcija, filmova i, kako najavljuju iz Škole autonomije, dana kada je sve pomalo.

„Mediteran kakav je nekad bio“, upozoravaju iz Škole, „radikalno se mijenja. U posljednjih 2400 godina, otkako je na otoku Visu utemeljena antička Issa, razina mora porasla je za dva metra. Znanstvenici predviđaju da bi za manje od 100 godina, do 2100. godine, mogla porasti za jedan metar. U isto vrijeme, Mediteran se zagrijava 20% brže od globalnog prosjeka.“

Upravo je na tom Mediteranu, na jednom od naših najudaljenijih otoka, prije dvije godine nastala ISSA – Škola autonomije među čijim su osnivačima Srećko Horvat, Goran Bogdan, Gael Garcia Bernal, !Mediengruppe Bitnik, Nadežda Čačinovič i mnogi drugi. S idejom da stvore jedinstvenu školu budućnosti, krenuli su od rekonstrukcije stare kamene kuće i čišćenja tri hektara zapuštenog zemljišta obraslog u makiju i borovu šumu. U međuvremenu, Škola autonomije održala je niz edukativnih programa kako na otoku Visu, tako i u Berlinu, Hamburgu, Mokrinu…

U najavi za ovogodišnji događaj, iz Škole kažu: „I dok Mediteran, dom za više od 500 milijuna ljudi i ekonomski ovisan o turizmu (koji bi uskoro mogao propasti zbog nepodnošljivih vrućina), postaje ‚žarište’ klimatske krize, također postaje savršeno mjesto za prijeko potrebnu raspravu i razmišljanje o tome što se događa i kako živjeti ili kako stvoriti uvjete za ‚dobar život’ u vrijeme požara, nestašice vode, mikroplastike, suša i oluja svih vrsta, od divljih vjetrova kapitalizma do tamnih oblaka fašizma.“

Među potvrđenim gostima listopadskog događaja, koji stižu sa svih strana svijeta, ističu se James Bridle, intrigantni suvremeni teoretičar i umjetnik koji će održati predavanje o „otocima budućnosti“, austrijski kolektiv Total Refusal koji kroz jedinstvene nastupe uživo dekonstruira svijet videoigara, vodeća teoretičarka dekolonijalizma Madina Tlostanova, subverzivna umjetnička skupina !Mediengruppe Bitnik, filozofi Boris Buden, Ankica Čakardić i Nadežda Čačinovič, te ikona feminističke teorije Silvia Federici koja će se ove godine javiti putem videopoziva, uz najavu skorašnjeg dolaska i uživo na otok Vis.

U posebnom književnom programu na temu „Čitati zajedno“ razgovaraju i čitaju Anja Zag Golob, Rumena Bužarovska, Saša Savanović, Želimir Periš, Marija Andrijašević i Marko Pogačar.

Na radionicama, od sastavljanja piratskih radiostanica do učenja esperanta, 3D pritanja, obnove i izgradnje suhozida, sudjelovat će razni umjetnički kolektivi i udruge kao što su Chto Delat?, Memory of The World, Pirate Care, IssaFix, Šumski univerzitet, Drugo More, Aventura i drugi.

Posebna poslastica i svjetska premijera bit će otvorenje izložbe vodećeg suvremenog talijanskog filozofa Franca „Bifa“ Berardija koji će, osim predavanja, prvi put izložiti selekciju iz svog interesantnog slikarskog opusa.

Sudeći po programu i temi koju su za ovogodišnje okupljanje odabrali iz Škole autonomije, ovaj dio Mediterana, otok Vis, mogao bi postati mjesto ne samo za promišljanje kako živjeti zajedno u doba klimatske krize i raspada društva već i prijeko potreban praktičan primjer kako zajednički graditi bolji život i pravedniji svijet.

Ulaz na sva događanja je besplatan, a cjelokupni program uskoro će biti dostupan na našoj stranici.

Za sve informacije: issa@issa-school.org

To Live Together 2024 – long from ISSA-school on Vimeo.